لینک تلگرام
تاسیس سازمان صلیب سرخ - سلامت ما در طبیعت است...

سلامت ما در طبیعت است...

معرفی نرم افزارهای مرجع طب سنتی
یکشنبه 7 خرداد‌ماه سال 1391

تاسیس سازمان صلیب سرخ

تاسیس سازمان صلیب سرخ
جام جم آنلاین: 145 سال پیش در روز 29 اکتبر سال 1863 میلادی ، سازمان صلیب سرخ به همت «هنری دونان» و در جریان کنفرانس بین المللی ژنو تاسیس شد. تاسیس سازمان صلیب سرخ در نتیجه تلاش های «هنری دونان» یک شهروند شهر ژنو و یک انسان بشردوست تحقق یافت.


 

در تابستان سال 1859 میلادی در حوالی سولفرینو ، یک روستا در شمال ایتالیا ، «هنری دونان» بازرگان جوان اهل ژنو شاهد نبرد خونینی میان نیروهای ارتش اتریش و ارتش های متحد فرانسه و ایتالیا بود. 

او شاهد بود که در این نبرد هزاران مجروح بدون آنکه کمکی به آنها بشود جان خود را از دست دادند ، در حالیکه ، اگر خدمات بهداشتی موثری وجود داشت ، اغلب آنها زنده می ماندند.

در سال 1862 میلادی «هنری دونان» اثر مشهور خود «یک خاطره از سولفرینو» را منتشر می کند و در آن پس از توصیف صحنه های وحشتناک این جنگ ، پیشنهاد تاسیس سازمان های امدادرسانی برای مراقبت از مجروحان جنگی را در تمام کشورهای جهان در هنگام جنگ می دهد.

در عین حال دونان پیشنهاد تصویب یک پیمان بین المللی را می دهد که حمایت از این سازمان های امدادرسانی بهداشتی و مجروحان از سوی طرفین متخاصم به رسمیت شناخته شود.

در جریان کنفرانس بین المللی ژنو که از روز 26 تا 29 اکتبر سال 1863 با حضور 34 نماینده از 16 کشور جهان تشکیل شد ، در روز پایانی این کنفرانس ، روز 29 اکتبر ، شرکت کنندگان با تاسیس یک کمیته بین المللی امداد برای نظامیان مجروح موافقت می کنند.

به عنوان نشانه یک صلیب سرخ رنگ بر زمینه ای سفید که برخلاف پرچم سوئیس که صلیب سفید رنگ بر زمینه ای سرخ است ، انتخاب می شود.

در سال 1875 میلادی نام این کمیته به سازمان بین المللی صلیب سرخ تغییر می یابد.

به این ترتیب ، در روز 29 اکتبر سال 1863 میلادی سازمان بین المللی صلیب سرخ به همت «هنری دونان» بشردوست ، در جریان کنفرانس ژنو تاسیس می شود.

سازمان صلیب سرخ در جریان دو جنگ جهانی اول و دوم در قرن بیستم ، کارایی خود را برای امداد به مجروحان ، ثبت نام سربازان ، اسیران ، پناهندگان و قربانیان ، نشان داده و مسوولیت رساندن نامه های سربازان و توزیع کالاهای امدادی را به عهده می گیرد.

امروز سازمان صلیب سرخ و سازمان هلال احمر مترادف آن در کشورهای اسلامی ، در زمان صلح نیز مانند زمان جنگ فعال بوده و هنگام وقوع بلایای طبیعی ، درگیری های قومی ، شیوع بیماری ها و بسیاری از موارد بشردوستانه دیگر به یاری مصیبت زدگان می شتابد.
  
 
 

بهرام افتخاری  

نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان می ماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)